1
Hoş Geldiniz
2
Zimbabve Hakkında
3
Konsolosluk Hizmetleri
BÜYÜKELÇİ'NİN KARŞILAMA MESAJI

Ekselansları Alfred Mutiwazuka

Welcome! Hosgeldiniz! Tokugashirai Nemufaro ! Siyalamukela Ngenjabulo!

Teşekkürler ve Zimbabve Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin resmi web sitesine hoş geldiniz.

Zimbabve, 2011 yılında Harare'de Büyükelçilik açan Türkiye ile son derece samimi ilişkilere sahiptir. İkili ilişkileri daha da derinleştirmek ve genişletmek amacıyla Zimbabve, Ekim 2019'da Ankara'da Büyükelçilik açmıştır. Bu web sitesi Zimbabve ve Türkiye ile ilişkileri hakkında önemli bilgiler içermektedir. Büyükelçiliğin ana hedefi, Türkiye Cumhuriyeti ile halihazırda var olan ilişkileri güçlendirmek ve yeni iş birliği imkanları oluşturmaktır. Benim görevim, bu ilişkileri, Zimbabve'deki "İş birliğine Açık" mantrası ve Zimbabve'nin Ekonomik ve İşlemsel Diplomasi Dış Politikası'nın mevcut olan odağı üzerine inşa ederek yeni bir düzeye çıkarmaktır.    Devamı


Zimbabve-Türkiye İkili İlişkileri

 

Zimbabve ile Türkiye arasındaki samimi ilişkilerin, Ekim 2019'da Ankara'daki Zimbabve Büyükelçiliğinin karşılıklı olarak açılmasının ardından daha da artması beklenmektedir. Zimbabve ile Türkiye arasında 2018 yılında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın imzalanması iki ülke arasındaki ticari bağları güçlendirmenin yolunu açmaktadır. İkili ticaretin artması için büyük bir potansiyel vardır. 2013 yılında Harare ve Ankara arasında 2017 yılında yürürlüğe giren İkili Hava Hizmetleri Anlaşması'nı imzalamışlardır. Bu anlaşma iki ulusun halkları arasında daha iyi bir gelişmeyle sonuçlanacaktır. Zimbabve'nin Türkiye'ye yaptığı başlıca ihracatlar arasında tütün ve tütün ürünleri, ham deriler ve deriler, cevher mineralleri ürünleri ve el sanatları yer almaktadır.

Zimbabve'nin Türkiye'den yaptığı başlıca ithalatlar makine ve mekanik cihazlar, otomotiv, tekstil, tıbbi ve elektrikli ekipman, kimyasallar ve gübrelerdir. Özel sektör düzeyinde, Zimbabve Sanayi Konfederasyonu CZI ve Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), iki ülke arasındaki iş fırsatlarını da tartıştıkları konferanslara katılarak yakın temas halindedir. CZI ve DEİK, Türkiye-Zimbabve İş Konseyi kurma anlaşması imzalamışlardır. Teknik işbirliği açısından Zimbabve, Bilişim, Mühendislik, Uluslararası İlişkiler, Tarım, Sosyal Bilimler, Ekonomi ve Tıp gibi alanlarda Zimbabveli öğrencilere verdiği sayısız burs için Türkiye Hükümeti'ne minnettardır.

The Presidency

Executive President - Head of State and Government & Commander - In - Chief,

His Excellency, Dr. Emmerson Dambudzo Mnangagwa

Honourable Vice President
Gen. (Rtd)
 Dr. Constantino Guveya Dominic Nyikadzino Chiwenga

Honourable Vice President
Col. (Rtd)
 Kembo Dugish Campbell Mohadi

Dışişleri Bakanı'nın Masası

Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı

Sn. Dr. Frederick Musiiwa Makamure Shava

Ticaret ve Yatırım Fırsatları

Madencilik

Madencilik, 60'ın üzerinde uluslararası ticarete konu mineral ile ülkedeki en önemli cazibe merkezidir... Devamı

Üretim Sektörü

Bu sektör çök iyi çeşitlendirilmiş bir sektördür ve diğer sektörlerle güçlü bağlantılara sahiptir... Devamı

Tarım Sektörü

Tarım, Zimbabve ekonomisinin diğer sektörlere hammadde sağlayan en önemli sektörüdür... Devamı

Turizm Sektörü

Zimbabve, doğaldan insan yapımına kadar geniş turistik mekanlara sahip bir ülkedir... Devamı